زندگی نامه اساتیدی که در دومین همایش پژوهشی موسیقی تالش اجرا کردند

  • ·         علی اشرف قربانی-خواننده کلَه سراجَ هوا
  • نویسنده: پرویز شفاعتی     :دبیر همایش 

 

بخون لیثی دلم بس بی قرارَ        بورَ پَرَه سَسی رار گوشَه دارَ

بِجو کارا خَندِه پیری خونی کا          د خالَه کو رحیمی گوشَه دارَ

ساعت 9 شب سه شنبه 8/7/93 صدای ماورایی مردی کوچک اندام ، با صدایی سحر آمیز و رویایی دومین پژوهش موسیقی تالش را به پایان می رساند.صدایی که تحریر کهن اش هر تالشی را می لرزاند و دل هر تالش نه،هر انسان صاحب خرد را فرو می ریزاند.

صدای علیرضا قربانی مشهور به علی اشرف قربانی پس از اینکه با بابا طاهری این نوای به یادگار مانده از تاریخ کهن این سرزمین،نغمه سرایی می کند دوبیتی را زمزمه می کند که وجودهر تالش شناسی را می لرزاند.

بخون لیثی دلم بس بی قرارَ        بورَ پَرَه سَسی رار گوشَه دارَ

بِجو کارا خَندِه پیری خونی کا          د خالَه کو رحیمی گوشَه دارَ

(بخوان لیثی(لیث نوروزی )دلم خیلی بی قراره –بوره پره (قسمتی از کوهی که مردم کله سرا به آنجا می روند) برای شنیدن صدای تو انتظار می کشد. بهروز حبیبی درپیری خونی (یکی ازچشمه های اطراف کوه  ورگه دره ) دارد آواز می خواند- دخاله کوه (ازکوه های اسالم)انتظار صدای رحیم قاسمی را دارد.

علی اشرف به یاد اساتید خود دوبیتی را می خواند که یادی از آن شهسواران آواز منطقه می کند.لیث الله نوروزی ،بهروز حبیبی ،رحیم قاسمی اساتید نامدار موسیقی آواز تالشی در منطقه ی اسالم و کله سرا که در حالت بسیار غریبانه کوه ها ،دره ها و چشمه ساران دلشان برای شنیدن نوای این بزرگان آواز تنگ شده تو گویی خزان کوه های تالش برای نبود این بزرگان است.دل کوه ها، راه های تنگ کوهستانی (روخون ها) ، دره های به یاد ماندنی وطن ،چشمه های دل نشینی که مردمان منطقه در نوشیدن آبش با همه ی مخلوقات اطرافش شریکند،علف های مشکین منطقه (مشک واش  ها) ،درختان کهن سر به فلک کشیده ی اطراف،همه دلشان نواهای رویایی این بزرگان را می خواهد نواهایی که هر دم با اشعار عرفانی و اخلاقی نهیب می زنند که این جهان چون آسیابی است که هر دم دانه ی تازه ای در آن آرد می شود و اگر نجنبی بس زیانکاری!

ام دنیا آستاوَ انسان چَی دان                    همَه نوبت بَه نوبت کا آرستِه

صدای دلنشین سماواتی که جز ذکر حق  و پند و عبرتهای اخلاقی و معنوی یاد دیگری نمیداند،چه زیبا این اشعار به ما می فهمانند که چگونه انسان با همه ی هستی قرین است و همسایه کوه ها ، دشت ها ،چشمه ساران ،درختان، چه زیبا همسایگان دوست داشتنی ما می باشند اما چه غریبانه با آنها بیگانه ایم مگر نهیب نواهای کهن این سرزمین به ما بیاموزد که ای بشرتو چند روزی میهمان این مجلسی پس ادب دار و انسان باش !

 چه زیبا علی اشرف با این نغمه ی دوست داشتنی ، این اصل اساسی زندگی زیبای بشر را  تفسیر می  کرد و امید که همه ی ما چنین باشیم چون کوهساران ، همچون چشمه ساران دلمان برای همدیگر تنگ شود، دوستدار هم باشیم و در نبود همدیگر غمخوار بازماندگان خود ،بادا چنین باشد.

علی اشرف متولد 1346 می باشد که از دوران کودکی با زمزمه های مادر و پدر آواز تالشی را در وجود خود نهادینه می کند اما با شنیدن صداهای رویایی و اخلاقی آواز خوانان قهاری چون لیث نوروزی ، رحیم قاسمی سبک آنها را برمی گزیند ، او خود را شاگرد کوچک هنگ (هوا،سبک) این بزرگان می داند.

اما علی اشرف اگر با سبک خود بخواند چون فاخته ی آزاد کوه های تالش رها می شود و صدایش ترا چون باد مشکین بهاری کوه های تالش به اوج قله های این سرزمین می رساند و تحریرهایش چون حرکات موزون برگ درختان راش چه زیبا روحت را نوازش می دهد.

صدایش چون کوه های تالش پر صلابت ، چون چشمه ساران این سرزمین گوارا و چون باد های کوهستانی همیشه مستدام بادا.

  • ·         علی براری نوازنده ویولن ، تار و سرنا

 نویسنده: نبی اله شعبانی

استاد علی براری در سال 1332 در روستای مرکیه ماسال به دنیا آمد،به گفته ی خود ش علاقه اش به موسیقی در کودکی شکل گرفت.در سن 12 سالگی با استاد اکبر سازنده ( نوازنده ی زرنا "سرنا" ) آشنا شد و با او در عروسی ها همکاری کرد،او بعد ها با نبوغش برای خود سرنا و سه تار ساخت و مدتها از آن استفاده کرد.استاد براری مدتی برای آموختن ویولن به انزلی رفت و آمد کرد ولی بخاطر دوری راه و نداشتن وسیله از ادامه ی آموختن ویولن بازماند و خود با شنیدن نوارهای استاد یاحقی ،تجویدی، حبیب الله بدیعی ... با عشق و علاقه و با صرف وقت ویولن را آموخت که اینک در نواختن ویولن چیره دست است. با ابتکار خود ویولن ساخت و مدتها از این ساز استفاده کرد.

ایشان ، نواختن تار را از استاد عسگر کیانی (اهل شال خلخال )آموخت.نزد او شاگردی کرد تا خود در نواختن تار ماهر شد.

او با نبوغ خود برای خود تار ساخت و هنوز از آن استفاده می کند.کاسه ی تار ساخته شده ی او از چوب توت و دسته ی آن از چوب گردو می باشد.استاد از چوب شمشاد سرنا ساخته است و ماهرانه آن را می نوازد.

استاد علی براری می گوید اولین خواننده ای که با او در عروسی ها همراهی کرده است استاد قسمت خانی بود و حدود دوازده سال باهم همکاری داشته اند. و در جشن های عروسی مردم تالش موجبات شادی آنان را فراهم می کردند و با ترویج موسیقی تالشی نواها و نغمات تالشی را زنده نگه داشتند.

استاد علی براری در اوج شهرت در لاهیجان ازدواج کرد و این باعث شد که ایشان از تالش کوچ کند و در همان جا در روستای آهندان ساکن شود.این مهاجرت ضایعه ای برای مردم تالش و موسیقی تالشی بود.اما او هیچوقت از موسیقی دل نکند گر چه از تالش دور افتاد اما همچنان با نواختن ساز مأنوس بود.

او چندین آهنگ تالشی ساخت که مورد استقبال عموم مردم تالش قرار گرفت از جمله آهنگ مشهور سلیمه ،بهار اومه بهار اومه ، خاطره... او همچنین برای آهنگهای خود شعر نیز می سراید.    

ازاوشنیدیم که می گفت:هرشب ساز می زنم اگر خیلی خسته باشم وتوانایی ساززدن نداشته باشم حتما هرشب بایدبه سازم نگاه بکنم برای اوطول عمر وسلامتی آرزومندیم .

 سهراب ظهیری       

   متولد:1346 - ساکن :خرجگیل، ناو

سهراب ظهیری با چهره ی آرام و دوست داشتنی اش یکی از اساتیدی است که در دومین همایش موسیقی تالش نماینده ی منطقه ی اسالم(اسالمج هوا)می باشد.صدای گرم و رویایی اش او را به یک چهره ی دوست داشتنی در آواهای تالشی تبدیل کرده است.او اساتید خود را رحیم قاسمی و لیث الله نوروزی دو استاد بسیار بزرگ تالشی در اسالمج هوا و کله سراج هوا معرفی می کند سهراب ظهیری خود را راوی ناج هوا ،اسالمج هوا ،کله سراج هوا می داند و جالب اینست که اسالمج هوا را نیز خوب می خواند و به یقین چه زیبا همه ی هواها را از ته دل می خواند و بر دل می نشیند.

او پدر و مادر خود را مشوقین خود دانسته و از آنها در رشد موسیقایی خود بسیار یاد می کند.سهراب ظهیری با اینکه از سن بالایی برخوردار نبوده اما در بسیاری از جشنواره ها شرکت نموده که برای نام بردن جشنواره ها چندین صفحه نیازاست؛از سهراب ظهیری اثری به نام (( چمه تالش )) چاپ و تکثیر گردیده است که به هنر دوستان تالش توصیه می گردد این اثر را در آرشیو هنری خود داشته باشند.

           

  • ·         محرم نوروزی

   متولد:   1339             ساکن :پونل

محرم نوروزی از کودکی خواندن آواهای تالشی را شروع می کند،خودش می گوید از 7 سالگی ،اساتید خودش را برادر بزرگش قلی نوروزی که فوت کرده است میداند و همچنین دایی خود حسن مجیدی که می گوید نوروز خوانی بسیار قهار است.

محرم نوروزی یکی از اساتیدی است که در دومین همایش موسیقی تالش منتخب کمیته ی پژوهشی برای تالشلاج هوا می باشد و می تواند نماینده ی ماسالج هوا نیز باشد بعلت آنکه در خواندن بدین سبک نیز صدای گرمش هر شنونده ای را به خود جذب می کندبا اینکه شخصی با شخصیت مهجور و دوست داشتنی می نمایاند اما تاکنون در جشنواره های بسیار بزرگی شرکت نموده و حتی یکی از اساتیدی بوده که به فرانسه رفته و مفتخر به دریافت دیپلم افتخار در فرانسه می شود ،امید صدایش در دشتهای تالش شنیده بادا...

/ 1 نظر / 37 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی، براي خواندن مطالب زير دعوت شده‌‌‌اید: ****** [گل] آيا مي‌‌دانيد « روز مباهله » چه روزيست؟ [گل] [گل] آيا مي‌‌دانيد چرا اهل سنت از مطرح کردن اين روز هراس دارند؟ [گل] ****** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] # سفارش پیامبرخدا(ص) به زیارت اموات و اهل قبور # آثار عجیب و قابل تأمل «یاد مرگ» بر انسان # کسانی که خدا برای آنها خیر و نیکی می‌‌خواهد ****** ## [گل][گل] مطالبي بسيار زيبا و خواندني و مفيد در ارتباط با عيد غدير [گل][گل] ## [گل] چرا «حبّ پیغمبر» نشانه ایمان نیست، ولی «حبّ علی» هست؟ [گل] ناله و شیون شیطان در روز عید غدیر [گل] یادآوری جریان غدیر به صورت تصویری (بسیار عالی و زیبا) ****** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]